pytanie

  • porady prawne gdańsk
  • slide2

Umowa o dzieło wzór


Witaj! W poprzednim wpisie omówiliśmy sobie szczegółowo UMOWĘ O DZIEŁO.

Dzisiaj, zgodnie z obietnicą, przedstawiam wzór, wraz z moim komentarzem. Dla ułatwienia – treść przykładowej umowy została napisana czarną czcionką, natomiast moje omówienie poszczególnych elementów zostało napisane kursywą. Nie traćmy więc czasu i przejdźmy od razu do rzeczy.

 

 

 

 

 

Warszawa, 16 listopada 2015 roku

Na samej górze umowy, zwykle w prawym górnym rogu, zaznaczamy miejsce zawarcia umowy oraz datę jej zawarcia. Dzięki temu możliwe jest określenie początkowego momentu zaistnienia zobowiązania. Jeżeli chodzi o określenie miejsca zawarcia, to jest to praktyczne z kilku względów. Po pierwsze wskazuje kraj, w jakim została zawarta umowa, co w pewnych okolicznościach może mieć wpływ na stosowane do niej prawo (sam język umowy o tym nie przesądza). Po drugie, w umowie często występują odniesienia do miejsca zawarcia (np. jako miejsca właściwości sądu.

UMOWA O DZIEŁO NR 1/2015

Jak było to wskazane w poprzednim wpisie, tytuł umowy nie ma znaczenia. Zamiast „umowa o dzieło” mogła by zostać wpisana nazwa „kartofel”, a i tak nie wpłynęłoby to na rodzaj zobowiązania. Polecam jednak trzymania się kodeksowego nazewnictwa. Osoby, które przewidują, że zawrą więcej niż jedną umowę o dzieło, zdecydowanie powinny obok tytułu dodać też numer umowy. Numer oczywiście może być dowolny. Ja stosuję oznaczenie podane w przykładzie, czyli wskazanie, którą w kolejności jest dana umowa, jak również oznaczenie roku, w którym została zawarta. Z perspektywy pojedynczej umowy może wydawać się to nieistotne, ale wierz mi – po paru latach podpisywania umów, stanowi to zdecydowane ułatwienie.

Zawarta między:
 
Janem Kowalskim zamieszkałym w Warszawie (00-000) przy ulicy Wiejskiej 2, Pesel 76111122000,

zwanym dalej „Przyjmującym zamówienie”

oraz

Magdaleną Nowak zamieszkałą w Gdańsku (80-000) przy ulicy Długiej 2, Pesel 46122122000,

zwaną dalej „Zamawiającym”
 
Strony (czyli osoby zawierające umowę) należy wskazać w sposób ułatwiający identyfikację. Podane dane, poza imieniem i nazwiskiem, powinny zawierać co najmniej adres zamieszkania. W mojej ocenie warto dodać też jeszcze jeden, dowolny element, który usunie wątpliwości co do tożsamości danej osoby. W przykładzie jest to nr PESEL. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamiast niego użyć np. nr. i serii dowodu osobistego. Jeżeli umowa jest zawierana przez przedsiębiorcę, lub z przedsiębiorca, a dotyczy ona wykonywanej przez niego działalności, należy pamiętać o tym, by koniecznie wpisać nr. NIP.
 
Co do zastosowanego nazewnictwa - „Przyjmujący zamówienie” oraz „Zamawiający” to pojęcia występujące w kodeksie cywilnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć innych słów. Moja rada – jeżeli nie masz jakiś szczególnych, uzasadnionych powodów, trzymaj się jednak standardowego nazewnictwa. Ułatwi to czytelność umowy i usunie ewentualne wątpliwości. Jeżeli w przyszłości będziesz korzystał ze stworzonej przez siebie umowy jako wzoru, nie narazisz się na pomyłkę, polegającą na użyciu niejednolitej nomenklatury.
Gwoli wyjaśnienia: „Przyjmujący zamówienie” to ta osoba, która ma wykonać daną pracę. „Zamawiającym” natomiast jest ten, kto domaga się wykonania określonej w umowie czynności.
 
Przyjmujący zamówienie wraz z Zamawiającym zwani są w ramach dalszej części niniejszej umowy „Stronami”, a każdy z osobna „Stroną”.
 
Powyższy zapis umożliwia nam stosowanie w umowie pojęcia „Strony” gdy mamy na myśli „Przyjmującego zamówienie” oraz „Zamawiającego”. Brak tego zapisu nie powodowałby nieważności zastosowania w dalszej części pojęcia „strona”. Mimo wszystko, sprawia on, że umowa staje się bardziej czytelna, a co za tym idzie, jej treść nie nasuwa wątpliwości.

Strony zawierają umowę następującej treści:
 
Pod tym zdaniem przechodzimy już do treści samej umowy.
 
1. Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania na rzecz Zamawiającego dzieła w postaci montażu paneli podłogowych (zwanego dalej „Dziełem”), a Zamawiający zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia.
 
Na początku postanowień umownych powinien znajdować się ogólny opis zobowiązania. W tym miejscu należy po krótce opisać świadczenia, do których wykonania zobowiązują się strony. W przypadku prostych i krótkich umów, takich jak ta w naszym przykładzie, można opisać całość świadczeń w jednym punkcie – tj. wskazać od razu, jaką kwotę uiści zamawiający oraz gdzie ma być wykonane świadczenie. Niemniej jednak, gdy umowa jest bardziej złożona, w szczególności, gdy mamy do czynienia z umową z przeniesieniem praw autorskich, wpisanie zobowiązań stron w jednym punkcie sprawi, że umowa stanie się zupełnie nieczytelna. Przy dłuższych umowach warto więc rozbić ten element na punkty, a w pewnych sytuacjach nawet na podpunkty.
 
2. Położenie paneli, o których mowa w pkt. 1 powyżej nastąpi w lokalu mieszkalnym Zamawiającego, znajdującym się przy ulicy Długie 2 w Gdańsku (80-000).
 
3. Dzieło, o którym mowa w pkt. 1 powyżej, zostanie wykonane do 1 grudnia 2015 roku.
 
Powyższe punkty stanowią specyfikację przedmiotu umowy. Innymi słowy, mimo, że dzieło ogólnie zostało opisane już w pierwszym punkcie, to detale związane z zobowiązaniem zostały rozbite na kilka punktów. Zwiększa to zdecydowanie czytelność.
 
4. Dzieło zostanie wykonane przez Przyjmującego zamówienie własnym staraniem, bez pomocy osób trzecich.

Zapis tego typu nie musi znajdować się w każdej umowie. Powinniśmy go stosować, gdy w związku z właściwością zobowiązania, będzie nam zależało na tym, by przyjmujący zamówienie wykonał pracę własnymi siłami. O ile położenie paneli podłogowych, co do zasady, mogło by być wykonane przez dowolne osoby, to już zlecając komuś namalowanie obrazu, zależy nam na tym, by za pędzlem stanęła konkretnie oznaczona osoba.

5. W celu wykonania Dzieła, Zamawiający dostarczy Przyjmującemu zamówienie materiały w postaci paneli podłogowych, których łączna powierzchnia będzie wynosić 40 m2.
 
Nie każde dzieło będzie wymagało skorzystania z materiałów. Niemniej jednak, jeżeli owe materiały są konieczne, to należy wyraźnie określić, kto jest odpowiedzialny za ich dostarczenie (oraz ewentualny zakup). Pamiętajmy, ze same materiały nie muszą mieć formy materialnej (np. drewna czy surowców). W niektórych umowach o dzieło materiałem może być też np. plik, zawierający opracowania graficzne. W każdym razie, zalecam, by w umowie wypisać możliwie wszystkie istotne parametry materiałów, które mają zostać użyte.
 
6. Za wykonanie Dzieła, Zamawiający zapłaci Przyjmującemu zamówienie wynagrodzenie w wysokości 1500 zł (słownie tysiąc pięćset złotych 00/100). Wynagrodzenie zostanie przekazane Przyjmującemu zamówienie w dniu wykonania dzieła, za pośrednictwem przelewu bankowego, na rachunek numer: 1111 1111 1111 1111 1111 11.
 
W umowie o dzieło warto zawsze wyraźnie oznaczyć termin płatności. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z umową o dzieło, zawsze warto wskazać podawaną kwotę zarówno cyframi, jak i w postaci słownej – umożliwi nam to uniknięcie ewentualnych pomyłek. Kolejna istotna sprawa – jeżeli tylko możemy, niezależnie od tego, po której stronie stosunku się znajdujemy, dodawajmy zapis o konieczności wpłaty wynagrodzenia na wskazany rachunek bankowy. Jeżeli nasz kontrahent okaże się nierzetelny i nie uiści wynagrodzenia, brak wpłaty na koncie będzie argumentem przemawiającym na naszą rzecz.
 
7. Niniejsza umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym, dla każdej ze Stron.
 



(podpis Zamawiającego)                                                                                                                                                                                  (Podpis Przyjmującego zamówienie)

 

W ramach dzisiejszego wpisu celowo pracowaliśmy na stosunkowo prostym wzorze umowy o dzieło. Jest on uniwersalny i może zostać zastosowany do opisania szerokiego wachlarza zobowiązań. W kolejnych wpisach zajmiemy się w szczególności starszą (ale i ładniejszą) siostrą umowy o dzieło, czyli umową o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Do tego czasu – życzę Ci miłego dnia i niech sprawiedliwość będzie po Twojej stronie!

Jeżeli potrzebujesz pomocy w poruszanym temacie, koniecznie napisz lub zadzwoń!

 

Ta strona używa plików cookies.