pytanie

  • slide2
  • porady prawne gdańsk

Złe prawo

Stworzenie systemu prawnego, który będzie działał w sposób bez zarzutu, jest zadaniem niewykonalnym. Niezależnie, czy obierzemy drogę maksymalnego sformalizowania obowiązujących przepisów nie pozostawiając sądom niemal żadnej roli decyzyjnej, czy też, zgoła odmiennie – zaniechamy regulacji, pozostawiając rozstrzyganie spraw wyłącznie uznaniu sędziowskiemu, to i tak nie uda się stworzyć utopii, w której każdy wydany wyrok będzie całkowicie sprawiedliwy (pomijając zupełne fakt, że samo poczucie sprawiedliwości jest dynamiczne i bardzo subiektywne). Nie powinno więc zaskakiwać, że w obliczu niemożliwości stworzenia idealnego systemu prawnego również polskie prawo będzie obarczone szeregiem problemów.
 

Czytaj więcej...

Alimenty na dziecko pełnoletnie

Choć większości osób alimenty kojarzą się niemal wyłącznie z obowiązkiem utrzymywania małoletnich dzieci, to w istocie polskie prawo przewiduje znacznie szerszy zakres korzystania z tej instytucji. Poza małoletnimi dziećmi obowiązek alimentacyjny może dotyczyć członków rodziny, byłego małżonka, powinowatych, no i oczywiście dzieci pełnoletnich.
 

Czytaj więcej...

Rozwód z orzeczeniem o winie a zdrada

Zdrada (wliczając w to także trwały związek emocjonalny bądź fizyczny z inną osobą) stanowi jedną z najczęstszych przyczyn rozkładu pożycia (około jedna czwarta wszystkich przypadków), jaką przed obliczem sądu deklarują rozstający się małżonkowie.

Czytaj więcej...

Ile kosztuje rozwód?

Ile kosztuje rozwód? Jakie są rzeczywiste koszty postępowania rozwodowego? Ile kosztuje pomoc prawnika w sprawie rozwodowej? Jaką sumę uiścimy w zamian za pomoc radcy prawnego czy adwokata? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, dotyczące kosztów postępowania rozwodowego.
 

Czytaj więcej...

Wniosek o nabycie spadku

Wniosek o nabycie spadku, a właściwie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, jest pismem, które osoba mająca interes prawny kieruje do sądu celem usunięcia niepewności dotyczącej majątku zmarłego. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wniosku o nabycie spadku oraz związanych z nim czynności.
 

Czytaj więcej...

Ile kosztuje adwokat? Ile kosztuje radca prawny?

Zawsze ceniłem sobie precyzyjne i wiarygodne informacje. Nie lubię przyjmować rzeczy „na wiarę”, a zanim uznam jakąś okoliczność za zweryfikowaną, posiłkuję się możliwie dużą ilością źródeł. Z tego też powodu zdarza mi się przemierzać Internet celem ustalenia, jaka stawka za daną usługę czy produkt jest uznawana za uczciwą. Z ciekawości zapuszczam się czasem także w temat wynagrodzeń z mojego sektora usług – i często nie mogę uwierzyć w to, co właśnie przeczytałem…
 

Czytaj więcej...

Długość pisma procesowego a jego skuteczność

Jakiś czas temu oddając się lekturze pewnej książki trafiłem na bardzo ciekawą informację. Dotyczyła ona zmiany upodobań konsumentów względem wielkości talerzy satelitarnych służących do odbioru programów telewizyjnych. Mianowicie – we wszystkich krajach zachodnich panował trend miniaturyzacji tego typu urządzeń bez jednoczesnego ubytku w jakości odbieranego przez nie sygnału. Taka prawidłowość wystąpiła we wszystkich krajach Europy zachodniej – ale nie w Polsce. Otóż w naszym nadwiślańskim kraju zapanowała moda dokładnie odwrotna. Większym powodzenie cieszyły się talerze satelitarne o dużych gabarytach, mimo, iż nie wpływało to w żaden sposób na ich wydajność. Po prostu – polscy konsumenci uważali, że jeżeli coś jest większe, to musi być też lepsze.
 

Czytaj więcej...

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie
Postępowanie rozwodowe należy do tej kategorii spraw, które wywołują sporo stresów. Niejednokrotnie konieczne jest opisywania intymnych aspektów życia związanych z małżeństwem. Często nieodzowne okazuje się sądowe uregulowanie kwestii majątkowych. Najtrudniejsze decyzje są jednak związane z tym, co w naszym życiu najważniejsze – z naszymi dziećmi.
  
Doprowadzenie do formalnego rozwiązania rozpadającego się związku dwojga dorosłych ludzi to jedno. Czymś zupełnie innym jest przeprowadzenie tego w taki sposób, by nie odbiło się to negatywnie na wspólnych dzieciach. Jest to tym trudniejsze, gdyż w przypadku niepodjęcia odpowiednich działań opieka nad dzieckiem po rozwodzie może zostać uregulowana w sposób, którego byśmy nie chcieli.
 
Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, by w skuteczny sposób uregulować kwestię opieki i kontaktów z dzieckiem zarówno na etapie postępowania rozwodowego, jak również po jego zakończeniu.
 

Czytaj więcej...

Prawne aspekty posiadania psa

Pies
Psy są jednymi z najpopularniejszych zwierząt w Polsce. Jedynymi zwierzętami, które Polacy wybierają jeszcze częściej, są koty. Mimo, że posiadanie własnego czworonożnego przyjaciela jest niezwykle powszechne, to narosło wiele mitów i nieporozumień związanych z prawnym aspektem takiego stanu. I właśnie doprecyzowaniem tego, jak rzeczywiście wygląda sytuacja właścicieli czworonogów z punktu widzenia przepisów, zajmiemy się w ramach tego artykułu.
 

Czytaj więcej...

Dofinansowanie z urzędu pracy część 8 - najczęściej popełniane błędy

Dofinansowanie z urzędu pracy
Z moich obserwacji wynika, że najczęstszym powodem, dla którego wnioskujący o dofinansowanie nie otrzymują środków, o które się starają, są błędy popełnione we wniosku. Nieprawidłowo przygotowany wniosek o dofinansowanie z urzędu pracy pozbawił wsparcia finansowego większa ilość osób, niż braki w przygotowaniu do planowanego przedsięwzięcia i pisanie całego dokumentu na szybko, razem wzięte. Dlatego też, cały dzisiejszy wpis zostanie poświęcony tematyce pomyłek, które pojawiają się we wnioskach.
 

Czytaj więcej...

Dofinansowanie z urzędu pracy część 7 - jak otrzymać maksimum punktów?

 Dofinansowanie z urzędu pracy
Dofinansowanie z urzędu pracy przyznawane jest osobom, których wnioski zostały najlepiej ocenione. Ocena jest dokonywana poprzez przyznanie każdemu z wniosków określonej liczby punktów. Maksymalna ilość punktów, jaką może zdobyć wniosek wynosi 50. Minimalna 0. Z tego wpisu dowiesz się, jak osięgnąć maksymlaną ilość punktów za wniosek i tym samym zdobyć upragnione środki pieniężne.
 

Czytaj więcej...

Ta strona używa plików cookies.